Warzywa w diecie psa. Jakie warzywa może jeść pies?

Warzywa w diecie psa. Jakie warzywa może jeść pies?

Każdy właściciel psa wie, że psy to głównie zwierzęta mięsożerne i ich dieta powinna opierać się na wysokiej jakości produktach mięsnych. Pomimo tego dobrym pomysłem jest wzbogacenie codziennych posiłków o warzywa, z których pies będzie mógł pozyskiwać cenne witaminy i minerały. Jakie warzywa będą najlepsze dla psa?

Jakie warzywa podawać psu?

W większości sklepów spożywczych możemy znaleźć dziesiątki, jak i nawet nie setki przeróżnych warzyw. Jako ludzie lubimy eksperymentować w kuchni i próbować nowych smaków, więc często sięgamy po nowe, mniej znane warzywa. Nawet jeśli nam nie zasmakują, to ich zjedzenie nie będzie niosło za sobą większych konsekwencji. Inaczej jest z psami. Ich funkcjonowanie układu trawiennego znacznie różni się od naszego. Dlatego przed poczęstowaniem swojego pupila jakimkolwiek warzywem dokładnie sprawdź, czy mu ono nie zaszkodzi.

Warzywa, które może jeść pies:

Marchewka

To jedno z najpopularniejszych warzyw w polskich ogródkach. Jeśli twój pies jest małym złodziejem i postanowi sam się nakarmić, zabierając ją z twoich grządek- nic się nie bój, doda mu to tylko dobrej dawki witaminy A, C i E, które są naturalnymi antyoksydantami. Wzmacniają one organizm i wspomagają ochronę przed różnymi chorobami.
Surowa marchew dobrze sprawdzi się  też jako coś do pogryzienia dla psa w każdym wieku.

Seler

Te popularne warzywo zna każdy miłośnik zdrowego odżywiania. W jego 100g łodydze znajduje się tylko 16 kcal, ponieważ seler składa się głównie z wody, błonnika i węglowodanów. Dzięki temu jest on doskonałym źródłem witaminy K, która jest odpowiedzialna za prawidłowe krzepnięcie krwi i rozwój tkanki kostnej. Ani seler, ani jego korzeń nie zawiera żadnych niebezpiecznych substancji, które mogłyby szkodliwie wpłynąć na zdrowie twojego psa. Natomiast przed podaniem selera psu, zalecamy go ugotować, aby lepiej przyswoił się w organizmie. Pamiętaj tylko o umiarze! Zbyt duża ilość selera może doprowadzić do zaburzenia pracy żołądka przez włókna, które są zawarte w tym warzywie.

Pietruszka

Tak samo, jak w przypadku selera, pietruszka to warzywo o bardzo małej kaloryczności- w jej 100g korzeniu znajdziemy tylko 50 kcal! Za to przepełniona jest witaminą A, C, błonnikiem i potasem. Dzięki temu jest doskonałym wsparciem w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Zawarte w niej substancje mają łagodne działanie moczopędne, co może przydać się przy dolegliwościach związanych z układem moczowym u psa. Korzeń pietruszki nie jest szkodliwy dla psa. Jednak jego smak i zapach nie są zbyt zachęcające dla naszego czworonoga. Jeśli chcemy podać pietruszkę psu np. jako wsparcie przy zaparciach lub biegunce, dobrym pomysłem jest zblendowanie jej z czymś atrakcyjnym smakowo i  zapachowo (np. banan), a następnie podanie tego w formie musu.

Burak

Te dość niedocenione warzywo zawiera wiele cennych przeciwutleniaczy, kwas foliowy, błonnik, witaminy C, A i B1 oraz beta-karoten. Wszystkie te substancje sprawiają, że wprowadzenie buraka do swojej diety może poprawić funkcjonowanie układu krwionośnego, zapobiegać anemii czy nawet zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Dla naszego czworonoga burak może być dobrym urozmaiceniem codziennych posiłków. W jego składzie nie znajdziemy żadnej substancji, która mogłaby być toksyczna dla psa, ale nie należy przesadzać z ilością! To bordowe warzywo zawiera kwas szczawiowy, który u psów ze skłonnością do pojawiania się szczawianów, może powodować nasilenie ich występowania. Burak nie jest zalecany również u psów z cukrzycą, ponieważ posiada wysoki indeks glikemiczny. Musimy również pamiętać, że burak ma bardzo intensywny kolor! Nie wpadajmy w panikę, gdy po zjedzeniu buraka, nasz pies zacznie oddawać mocz lub kał zabarwiony na różowo-czerwono.

Dynia

Bogata w błonnik, w wiele cennych witamin (np. A, C, E, K i B), mikro- i makroelementów (np. cynk, potas, żelazo, magnez, kwas foliowy), dynia jest uwielbianym warzywem, zwłaszcza jesienią. Jej prozdrowotne właściwości mogą przydać się przy wsparciu funkcjonowania nerek, ponieważ przecier z niej ma delikatne właściwości moczopędne. Sprawdza się też przy regulowaniu pracy układu trawiennego oraz przeciwdziała biegunkom i zaparciom. Tak jak w „ludzkiej diecie”, dynia genialnie sprawdzi się jako dodatek w psich posiłkach. Zawarte w niej substancje pozytywnie wpływają na zdrowie skóry i oczu, a także wspomagają układ odpornościowy, pracę nerek i minimalizuje stany zapalne w organizmie.

Pamiętajmy tylko, że co za dużo błonnika to niezdrowo! Przy podawaniu zbyt dużej ilości dyni, możemy doprowadzić do biegunek i innych dolegliwości związanych z nieprawidłową pracą układu pokarmowego.

Dynia może być podawana w surowej, jak i ugotowanej formie. Powinna być bez skórki i pestek oraz bez żadnych przypraw! Natomiast pestki możemy podawać naszemu psu w formie zmielonej. Wtedy jesteśmy pewni, że pies skorzysta z ich wszystkich właściwości i nie zrobi sobie żadnej krzywdy.

Jakich warzyw nie powinien jeść pies?

Niestety w naszej kuchni znajdziemy też warzywa, których spożycie przez psa może skończyć się bardzo źle. Na liście zakazanych warzyw dla psów znajdziemy m.in.:

  • cebula – zawiera ona substancje toksyczne, które aktywują się w przewodzie pokarmowym podczas trawienia. Nawet niewielka dawka potrafi doprowadzić do poważnego zatrucia, a w najgorszych przypadkach do śmierci psa.
  • szczaw i rabarbar – w sytuacji dużego spożycia tych roślin, zawarty w nich kwas szczawiowy może spowodować niewydolność nerek lub kamienicę nerkową.
  • szczypiorek – podobnie jak w przypadku cebuli, szczypiorek zawiera substancje, które są bardzo toksyczne dla psa. Już mała porcja może doprowadzić do sporych zniszczeń w organizmie, np. uszkodzenia czerwonych krwinek i anemii.
  • por – po jego zjedzeniu, w przewodzie pokarmowym uwalniają się szkodliwe dwusiarczki, które tak jak przy spożyciu cebuli, mogą doprowadzić do poważnego zniszczenia hemoglobiny. Już nawet mała dawka jest w stanie wywołać poważne zatrucie u naszego pupila.
  • surowe ziemniaki– tak jak w przypadku ludzi, ziemniaki powinny być spożywane tylko po poddaniu ich obróbce termicznej. Ziemniaki w surowej formie zawierają glikoalkaloidy solaninowe, które są niezwykle toksyczne dla psów. Zjedzenie przez psa surowego ziemniaka lub nawet obierków może doprowadzić do ciężkiego zatrucia, a nawet i śmierci.

Jeśli tylko zauważysz, że twój pies zjadł, któreś z wymienionych warzyw i zaczyna się nienaturalnie zachowywać, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii!

W jakiej formie podawać psu warzywa?

Formę podania warzywa musimy dostosować do konkretnego przypadku. Podawanie w surowej formie sprawdzi się m.in. w przypadku marchewki czy pietruszki. Jednak nie wszystkie warzywa można podawać jako surowe (np. bataty i rośliny strączkowe). Dużo bezpieczniejszą opcją jest gotowanie warzyw. Są one wtedy dużo lepiej strawne, a w sytuacji połknięcia większego kawałka, nie ma obaw o wystąpienie problemów żołądkowych.

Ciekawą opcją dla szczeniąt i psów starszych jest podawanie warzyw w formie musu. Zblendowane warzywa nie tracą swoich właściwości, a taka konsystencja umożliwia napełnienie nimi zabawek typu kong lub silikonowych mat do lizania. W zamrożonej formie, mus może być świetną przekąską w upalne dni.

Warzywa to świetne źródło witamin i dobry sposób na urozmaicenie diety psa.
Jeśli tylko robimy wszystko z rozsądkiem, to nasz pupil będzie bardzo zadowolony z takiego żywienia, a jego organizm na pewno będzie działał dużo lepiej.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *